Трощинський Дмитро Прокопович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дмитро Прокопович Трощинський
Дмитро Прокопович Трощинський
Дмитро Трощинський, портрет роботи В. Боровиковського
Народився1749(1749)
село Яреськи, Миргородський полк, Гетьманщина
Помер26 лютого 1829(1829-02-26)
село Кибинці, Миргородський повіт, Полтавська губернія, Російська імперія
ГромадянствоРосійська імперія
Національністьукраїнець
Alma materКиєво-Могилянська академія
Посадачлен Державної ради Російської імперії[d]
РідТрощинські
БатькоПрокіп Трощинський
Нагороди
орден Святого Олександра Невського орден Святого Володимира II ступеня орден Святої Анни I ступеня Орден Святого Іоанна Єрусалимського

Дмитро́ Про́копович Трощи́нський (17491829) — український аристократ козацького стану, державний діяч України. Меценат української культури. Маршалок шляхти Полтавської губернії у 1812—1815.

Походив з роду Трощинських. Правнук племінника Івана Мазепи, гадяцького полковника Степана Трощинського. Батько його — Прокіп Трощинський — був військовим товаришем у війську Гетьманщини.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився у Яреськах, Миргородського повіту, Полтавської губернії.

Розпочав службу канцеляристом Миргородського полку, згодом посівши місце секретаря посла Російської імперії в Стамбулі князя Миколи Репніна. Через якийсь-то час перейшов на таку ж посаду до канцлера Олександра Безбородька.

Вихованець Київської Академії, з 1774 — при штабі князя Миколи Рєпніна, 1775 — 76 його секретар (як рос. посла в Константинополі). 1779 разом з ним брав участь у Тешенському Конгресі. Як правитель канцелярії графа О. Безбородька (з 1784) здобув собі впливове становище при царському дворі; 1793 — статс-секретар Катерини II і пізніше Павла І й Олександра І; за Павла І — сенатор і гол. Поштового Управління імперії.

1800 року був звільнений з усіх посад і взяв участь у змові проти Павла І; після перевороту 1801 був поновлений на всіх посадах і призначений чл. Держ. Ради. 1802 — 06 — мін. уділів, а в 1814 — 17 — юстиції; 1812 — 14 Полтавський губернський маршалок шляхетства.

1817 року, маючи великі володіння на Полтавщині, Київщині, Поділлі й Вороніжчині (близько 70 000 десятин та понад 6000 душ селян), подався до димісії. Останні роки прожив у своєму миргородському маєтку у селі Кибинцях, який став тоді визначним осередком українського національно-політичного й культурного руху (сучасники називали його «Українськими Атенами»), лідером якого він був. Був близьким приятелем і однодумцем багатьох українських автономістів, зокрема В. Капніста, П. Коропчевського, М. Миклашевського тощо. Йому належало 70 тис. десятин землі та 6 тис. кріпосних селян. Він приходився далеким родичем Миколі Гоголю.[1]

Був щедрим меценатом української культури: науки (Я. Маркевич, В. Ломиковський), літератури (В. Капніст, Василь Гоголь та ін.), театру (В. Гоголь), малярства (В. Боровиковський), музики (А. Ведель). Через свого приятеля Осипа Каменецького став один з ініціаторів першого видання «Енеїди» Івана Котляревського (1798). У Кибинцях Трощинський мав домашній театр, яким від 1812 року керував з допомогою В. Капніста Василь Гоголь-Яновський.

Новітні дослідження стверджують, що Трощинський був лідером конспіративного кола українських автономістів кінця XVIII — початку XIX століття, мав зв'язки в колах військової опозиції (через свого родича ген. П. Білуху-Кохановського, братів Ф. і В. Лукашевичів та ін., які брали участь у так званій Смоленській змові 1798) і надавав великого значення організації української військової сили (козацький проєкт В. Капніста 1788, козацького ополчення на Лівобережній Україні 1812).

Благодійність

[ред. | ред. код]

Трощинський допомагав бідним козацьким родинам, удовам, сиротам. Саме за це Микола Гоголь назвав його «благодійником України». Біограф Трощинського Олександр Салій пише, що він «сприяв у вихованні і матеріальному забезпеченні ряду молодих діячів, які згодом яскраво виявили себе на теренах розвитку держави, права, науки, літератури, мистецтва». Серед них — і той же М.Гоголь, якому Трощинський допоміг вступити до Ніжинської гімназії, і художник В.Боровиковський, і вчений, засновник Харківського університету В.Каразін, і керівник кодифікації Основних державних законів Російської імперії М.Сперанський.

Трощинський, крім усього, збудував власним коштом церкви у рідних Кибинцях на Полтавщині і в Кагарлику під Києвом. Тут він залишив по собі ще й чудову пам'ятку — парковий ансамбль під назвою «Земна куля в мініатюрі» (його офіційно відкрито 1811 року). Хто побуває там, буде щиро вражений цією красою. У Кагарлицькому парку до цього часу збереглися й дерева, посаджені за його життя.

Дмитро Прокопович був одним із лідерів українських консервативних автономістів, членом гуртка О. Безбородька. Туди входили також Степан Ширай, Михайло Миклашевський, Василь Капніст. І сам Безбородько, і його однодумці, будучи українськими патріотами, вірили, що їхня діяльність, зокрема щодо об'єднання українських земель, нехай і в складі Російської імперії, цілком відповідає національним інтересам України. Козацько-старшинські шляхетські сім'ї, невдоволені політикою Росії щодо України, у XII — XIX століттях досить часто поріднювалися. У таких сім'ях з покоління в покоління передавався волелюбний дух нашого народу, вони берегли пам'ять про велич і звичаї своїх козацьких предків. Та внаслідок зросійщення, якого зазнало українське суспільство з середини XIX століття, українське шляхетство перестало бути елітним провідником національних інтересів українського народу й почало зливатися з російським дворянством. Носіями національної ідеї залишилися лише поодинокі з них.

Перебуваючи на міністерських посадах, Трощинський пропагував українське питання. Він належав до тих державних мужів, котрі наполягали на необхідності скасування кріпосного права й утвердження гуманних правових норм життя тогочасного суспільства, вимагав надійного захисту прав кожного громадянина. Впродовж усього свого перебування на вершинах влади відстоював не тільки автономію України, а й відновлення її правової системи.

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

У місті Кагарлик є вулиця Дмитра Трощинського, а також на його честь названий міський парк.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Театр, дипломати та робочий люд: контрасти миргородського села Кибинці - ipoltavets.com (укр.). 7 листопада 2022. Процитовано 30 листопада 2022.

Література

[ред. | ред. код]
  • Павловскій И. Фр. Къ исторіи полтавскаго дворянства. 1802—1902 г. Очерки по архивнымъ даннымъ съ рисунками. Выпуск первый. — Полтава: Изданіе полтавскаго дворянства, 1906. — 278 с. (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]